Kad vino piše povijest: Američka obitelj otkrila korijene u podrumu Martin Albusa

Obitelj Weiss iz SAD-a, tragom povijesnih zapisa i crkvenih matica, došla je do saznanja da je njihov predak radio za osnivača podruma u kojem danas nastaje vino za liniju Martin Albus. Posjet Orahovici pretvorio se u emocionalno putovanje povratka kući.

Povijest vina nerijetko je isprepletena s osobnim pričama. No rijetko kada se te dvije linije – osobna i vinska – spoje tako precizno i snažno kao u slučaju obitelji Weiss (Majer), koja je ovoga lipnja posjetila vinariju Martin Albus u Orahovici.

Gospođa Eva Weiss (rođena Majer) iz Sjedinjenih Američkih Država već godinama istražuje obiteljsku povijest. Kroz arhive Katoličke Crkve, matične knjige i usmenu predaju, rekonstruirala je složenu obiteljsku liniju koja seže sve do kraja 19. stoljeća. Prilikom istraživanja, otkrila je ime Martin – ime povezano s poslodavcem njezinog šukundjeda Ivana Majera. Dubljom analizom došla je do saznanja da je Ivan radio upravo za Martina Nagya, povijesnu osobu zaslužnu za izgradnju vinskog podruma u Orahovici krajem 1800-ih.

Taj isti podrum danas je temelj i duša vinarije Martin Albus.

Ivan je, kako pokazuju zapisi, radio u vinogradima. Njegova supruga zvala se Barbara, a njihov sin Josip, kovač po zanimanju, oženio je Katerinu Peć – ženu rođenu u Ljubljani. Njihov sin Franjo rođen je u Mrkopolju, a obitelj je nastavila živjeti i raditi u regiji sve do Drugog svjetskog rata. Tada Franjo i njegova supruga Eva, nakon vjenčanja u Tesliću (BiH), sele u Sjedinjene Države. Tamo je Franjo radio u rudnicima, kao i mnogi drugi doseljenici iz tadašnje Kraljevine Jugoslavije.

Obitelj Weiss tragala je za informacijom, možda samo rečenicom, koja bi potvrdila priču. Umjesto toga, pronašli su – podrum. I to ne bilo koji – nego upravo onaj u kojem je sve počelo.

„Poslala sam e-mail ne očekujući puno. Mislila sam da ćemo možda dobiti rečenicu-dvije o povijesti. Nisam očekivala da ćemo stajati ispred podruma u kojem je radio moj šukundjed, razgovarati s ljudima koji danas stvaraju vino na istom mjestu i osjetiti stvarnu povezanost s prošlošću,” rekla je Eva tijekom posjeta.

Tim vinarije Martin Albus prepoznao je vrijednost ove priče i organizirao osobni posjet obitelji Weiss, uključujući obilazak podruma, degustaciju vina, likera i lješnjaka te predstavljanje proizvodnje i procesa koji se danas odvijaju na istim temeljima kao prije više od 130 godina.

Za vinariju Martin Albus, ovakve priče nisu samo zanimljivosti – one potvrđuju kontinuitet, stvarnu dubinu branda i njegovu neraskidivu povezanost s lokalnim identitetom. Povijesne činjenice koje se poklapaju s osobnim sudbinama posjetitelja dodatno osnažuju autentičnost priče koju gradimo – priče o baštini, ljudima, vremenu i trajnosti.

Vino može biti proizvod, ali i nositelj sjećanja. Može biti most između generacija, jezika i kontinenata. U ovom slučaju, vino Martin Albus bilo je točka spajanja prošlosti i sadašnjosti, kroz iskustvo koje je bilo sve samo ne obično. Ovo nije bila vinska tura – ovo je bio povratak kući.